Krajčová Daniela

Daniela Krajčová - foto autora

Akademická maliarka Daniela Krajčová sa narodila v roku 1955 v Žiline. Študovala na VŠVU v Bratislave na oddelení monumentálnej maľby (doc. Castiglione, doc. Vychlopen). Po ukončení školy od roku 1981 žije a tvorí v Žiline.

Venuje sa kresbe, maľbe, keramickej plastike a ilustrácii. Za Ilustračnú tvorbu jej v roku 2020 udelili cenu Ľudovíta Fullu.

V maliarskom svete Daniely Krajčovej sa odohrávajú zvláštne, trochu tajomné príbehy. Jej obrazy sú plné fantázie a občas až detskej hravosti. Nepokúša sa o dokonalosť realizmu, ani o vyjadrenie hlbokých ľudských posolstiev, aj keď občas sa tomu nevyhne. Dáva prednosť nespútanej predstavivosti, ktorá sa vznáša nad jej námetmi. Vytvára novú výtvarnú realitu, tá naša je pre ňu len inšpiráciou. Premieňa ju do dynamických, veselých, zaujímavých, predvídateľných i nečakaných kompozícii.
Výtvarné práce Daniely Krajčovej sú pestré nielen obsahovo ale aj materiálovo. Slobodne kombinuje maliarske techniky, spája kresbu, maľbu, koláž či maľbu na sklo. Do obrazov vtláča osobitý kolorit, ktorý prechádza cez hlboké, studené tyrkysovo modré odtiene, zemitú hnedú až k hrejivým a žiarivým farbám zlatožltých a oranžových. Okrem farebnosti je dôležitou súčasťou jej maliarskej tvorby výrazná a pevná kontúra, zdanlivo nedbalá a tvárna. Dominantnými sú v jej obrazoch ľudské postavy, z ktorých sa občas stávajú postavy mytologické a občas biblické. Okrem ľudí sú to hravé postavičky zvierat, viac alebo menej skutočných. Jej krajiny absorbujú abstraktné prvky rovnako ako inšpiráciu vzdialenými krajinami, exotickými tvarmi rastlín i akoby náhodných tvarov.

Darina Arce, 2015

všetky diela autorky …